Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie

wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie

Czy każda kobieta po porodzie powinna udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Ciąża oraz poród wiele zmienia w naszym organizmie. Ciało wygląda inaczej niż przed ciążą, plecy bolą od długotrwałego noszenie malucha, poród pozostawił po sobie bliznę. To tylko część problemów, z którymi przychodzą do mnie pacjentki. Pojawia się pytanie, czy muszę udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Oczywiście nie każda mama będzie miała takie dolegliwości. Warto wówczas zadbać o profilaktykę, czyli zapobieganie ewentualnym problemom:

  • nietrzymanie moczu
  • rozejście mięśni prostych brzucha
  • obniżenie narządów miednicy mniejszej

Podczas wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie, skupimy się nie tylko na diagnozie ewentualnych problemów, ale także na dostarczeniu Ci kompleksowej opieki. Otrzymasz spersonalizowany plan rehabilitacji, obejmujący ćwiczenia wzmacniające, techniki relaksacyjne i wskazówki dotyczące prawidłowych nawyków posturalnych i ruchowych. Moim celem jest przywrócenie Ci pełnej sprawności fizycznej oraz zapewnienie komfortu i pewności siebie w codziennych aktywnościach.

Kiedy najlepiej przyjść do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

  • Jeżeli nie masz żadnych dolegliwości – po skończonym połogu (6 tyg. po porodzie). Oczywiście, jeżeli coś Cię niepokoi, możesz przyjść wcześniej.
  • Jeżeli jesteś po cesarskim cięciu – warto przyjść po 4 tyg. od porodu, aby jeszcze na wczesnym etapie gojenia zadbać o swoją bliznę.

Co badam na wizycie poporodowej?

  1. Postawę ciała  (wszelkiego rodzaju asymetrie, napięcia w ciele, zakresy ruchomości).
  2.  Powłoki brzuszne (czy występuje rozejście mięśni prostych brzucha, czy funkcja mięśni jest prawidłowa, badanie napięcia mięśniowego).
  3.  Blizny po cesarskim cięciu oraz po nacięciu/pęknięciu krocza (ocena wyglądu, ruchomości, czucia).
  4.  Dno miednicy (napięcie mięśni, siła oraz wytrzymałość skurczu, jak i umiejętność rozluźnienia).
  5.  Omówię prawidłowe nawyki dnia codziennego (wstawanie, kładzenie się, prawidłowa pozycja ciała podczas dźwigania, kaszlu oraz kichania; prawidłowe nawyki toaletowe).
  6. Jeżeli cierpisz na ból kręgosłupa lub zgłaszasz inne dolegliwości, zostanie to uwzględnione w badaniu.

W przypadku, gdy nie jesteś pewna, kiedy przyjść na taką wizytę, bądź obawiasz się, że jest już za późno – zadzwoń! Z chęcią udzielę Ci odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Jeśli zdecydowałaś się na konsultację uroginekologiczną, możesz już dziś zarezerwować dogodny termin.

Umów się na konsultację uroginekologiczną