Blizny po operacjach uroginekologicznych (cesarskim cięciu, laparoskopii czy innych zabiegach ginekologicznych) mogą stanowić wyzwanie dla wielu kobiet, wpływając nie tylko na ich fizyczne zdrowie, ale także na samopoczucie emocjonalne i jakość życia. Dlatego też terapia blizn, będzie miała znaczący wpływ na odzyskanie pełnego komfortu i funkcjonalności.
Dlaczego tak ważna jest terapia blizn?
Każdy uraz, zabieg powoduje w naszym ciele uszkodzenie tkanek. W zależności od głębokości urazu może dojść do zaburzenia funkcji na różnych poziomach. Przykładowo blizna po cesarskim cięciu jest blizną głęboką, dlatego też może znacząco wpływać na cały nasz organizm. Być może niepozorna na wierzchu, z biegiem czasu może powodować zaburzenia oraz zmiany napięcia w całym ciele. Problemy z układem pokarmowym, dysfunkcje dna miednicy, bóle kręgosłupa czy głowy, to tylko część z problemów mogących mieć związek z występowaniem blizny w naszym ciele.
Co może świadczyć o zaburzeniu blizny?
uczucie pieczenia/kłucia
swędzenie blizny
nieprawidłowy wygląd (blizna zaczerwieniona, przerostowa, atroficzna, bliznowiec)
uczucie ciągnięcia blizny
zmniejszona przesuwalność tkanek
zaburzenie czucia w obrębie blizny
Jakie mogą być skutki blizn?
- Ograniczona elastyczność i mobilność ciała: Brak mobilizacji blizn może prowadzić do utraty elastyczności w tkankach skórnych i mięśniowych, co z kolei może skutkować ograniczeniem zakresu ruchu w dotkniętym obszarze oraz w całym ciele (np. kręgosłupie). Może to powodować bóle oraz sztywność nawet podczas wykonywania codziennych czynności.
- Zrosty Tkankowe: Niemobilizowane blizny mogą sprzyjać powstawaniu zrostów tkankowych, co polega na sklejeniu tkanek między sobą. Zrosty te mogą prowadzić do ograniczenia ruchomości narządów jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej. Pacjenci mogą odczuwać ból danych narządów, ale również mogą pojawić się inne zaburzenia, takie jak: wzdęcia, zaparcia, słabsze czucie pęcherza lub częstomocz, bolesne/obfite miesiączki oraz ból podczas owulacji.
- Dyskomfort i ból: Blizny, mogą prowadzić do występowania chronicznego dyskomfortu oraz bólu w obszarze dotkniętym zabiegiem. Może pojawić się osłabione czucie w obrębie blizny, jak i przeczulica (dyskomfort lub ból podczas nawet delikatnego dotykania skóry).
- Zaburzona estetyka blizny: Blizny, które nie były mobilizowane, mogą być bardziej widoczne i mniej estetyczne niż blizny, które zostały odpowiednio zaopiekowane. Poprzez nieprawidłowy proces gojenia, mogą pojawić się blizny przerostowe (grube i czerwone) czy blizny niedojrzałe (często szersze).
- Pogorszenie funkcji mięśni dna miednicy: W przypadku blizn po operacjach uroginekologicznych blizny mogą prowadzić do osłabienia bądź wzmożonego napięcia mięśni dna miednicy oraz pogorszenia funkcji układu moczowo-płciowego. Może to prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu, dyskomfortem podczas stosunku płciowego, bolesnych miesiączek czy problemów z pęcherzem.
Jak może pomóc Ci fizjoterapia uroginekologiczna?
terapia manualna blizny
kinesiotaping
nauka pielęgnacji blizny
omówienie prawidłowych nawyków, ergonomii w czynnościach dnia codziennego
indywidualnie dobrane ćwiczenia
zapobieganie wtórnym zmianom związanych z blizną
Kiedy najlepiej udać się na wizytę?
Jeżeli masz możliwość, najlepiej przyjść jeszcze przed operacją, aby dowiedzieć się jak zadbać o ranę oraz wdrożyć niektóre zalecenia jeszcze przed zabiegiem.
Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego – możesz przyjść na wizytę w okolicach 4 tygodnia po zabiegu.
Jeżeli odczuwasz duży ból, widzisz, że blizna jest mocno opuchnięta, ma problemy z gojeniem – przyjdź jak najszybciej.
Jeżeli zaś od zabiegu minęło już sporo czasu – nie przejmuj się, ze starymi bliznami też da się pracować.