Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego – jak się przygotować

pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, Białystok, Justyna Klozo

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego może być stresującym doświadczeniem, ale odpowiednie przygotowanie pomoże Ci poczuć się pewniej i komfortowo. Oto kilka kluczowych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed wizytą.

1. Wypisz na kartce wszystkie objawy, problemy i pytania.

Aby dokładnie przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego warto spisać objawy oraz przemyśleć wszystkie problemy i pytania, które mogą Cię nurtować. Oto kilka kroków, które pomogą Ci stworzyć kompletną listę:

a) Zidentyfikowanie Objawów

Zacznij od refleksji nad swoimi dolegliwościami. Zastanów się, jakie objawy odczuwasz na co dzień. Mogą to być m.in.:

  • Nietrzymanie moczu – Czy zdarza się to sporadycznie, czy jest to częsty problem? Jakie sytuacje go wywołują (np. kaszel, śmiech, wysiłek fizyczny)?
  • Bóle miednicy – Gdzie dokładnie czujesz ból? Kiedy się pojawia (np. podczas menstruacji, po długim siedzeniu)?
  • Dyskomfort podczas współżycia – Czy to uczucie jest stałe, czy występuje tylko w określonych sytuacjach? Jakie są jego przyczyny?
  • Problemy po porodzie – Czy zauważyłaś zmiany w swoim ciele lub samopoczuciu po urodzeniu dziecka?

b) Ujęcie Problematyki

Podczas spisywania objawów warto uwzględnić kontekst ich występowania. Zastanów się nad następującymi kwestiami:

  • Częstotliwość – Jak często doświadczasz danych objawów?
  • Natężenie – Jak silne są objawy? Czy wpływają na Twoje codzienne życie?
  • Czynniki wyzwalające – Co sprawia, że objawy się nasilają lub ustępują?

c) Przygotowanie Pytań

Na koniec warto przygotować listę pytań, które chciałabyś zadać fizjoterapeucie.

2. Jeżeli posiadasz wypis ze szpitala bądź wyniki badań weź je ze sobą.

Jednym z kluczowych elementów przygotowania się do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest zabranie ze sobą odpowiednich dokumentów. Szczególnie ważne są wyniki badań diagnostycznych oraz wypis ze szpitala lub opis od lekarza specjalisty. Oto, co warto uwzględnić:

a) Badania Diagnostyczne – USG  narządów miednicy mniejszej lub jamy brzusznej; MRI (Rezonans Magnetyczny); RTG .

b) Wypis ze szpitala i/lub opis od lekarza specjalisty

W przypadku hospitalizacji lub konsultacji u specjalisty, warto zabrać wypis ze szpitala lub dokumentację medyczną. Tego rodzaju dokumenty mogą zawierać:

  • Przebieg leczenia – Szczegóły dotyczące przeprowadzonych procedur medycznych, operacji lub diagnoz.
  • Zalecenia pooperacyjne – Wskazówki dotyczące rehabilitacji, ograniczeń ruchowych oraz zaleceń dotyczących codziennego życia.
  • Opis od specjalisty – Opinie i zalecenia lekarza, które mogą dostarczyć fizjoterapeucie cennych informacji o Twoim stanie zdrowia oraz dotychczasowym leczeniu.

3. Załóż wygodny strój, niekrępujący ruchów podczas ćwiczeń.

Wybór wygodnego stroju do ćwiczeń na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest istotny dla zapewnienia komfortu i swobody ruchów. Postaw na elastyczne, oddychające tkaniny, luźne legginsy lub spodnie dresowe oraz wygodny t-shirt. Pamiętaj, że odpowiedni strój nie tylko ułatwi przeprowadzenie badania, ale również pozwoli na skuteczne wykonywanie ćwiczeń terapeutycznych, co przyczyni się do poprawy Twojego stanu zdrowia.

4. Jeżeli zgłaszasz się z problemem nietrzymania moczu lub częstego parcia na pęcherz - zrób dzienniczek mikcji.

Więcej informacji, kiedy i jak wykonać dzienniczek mikcji możesz przeczytać w poprzednim wpisie : Dzienniczek mikcji – nieinwazyjna metoda diagnostyczna.

5. Przyjdź na wizytę z pełnym pęcherzem, w celu dokładnej oceny pracy mięśni dna miednicy.

Do dokładnej oceny pracy mięśni dna miednicy warto przyjść z pełnym pęcherzem. Jest to kluczowe szczególnie w przypadku badania USG. Dlatego na ok 30min przed wizytą warto wypić ok 2 szklanek wody i nie korzystać przez ten czas z toalety. Przed wizytą powinnaś mieć poczucie parcia na pęcherz, jednak bez uczucia bólu. 

Podsumowanie

Przygotowanie się do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego może znacznie ułatwić cały proces. Spisanie problemów, zabranie wyników badań, przyjście z pełnym pęcherzem oraz wybór wygodnego stroju to kluczowe elementy, które pozwolą na skuteczniejszą diagnostykę i terapię. Pamiętaj, że fizjoterapeuta jest tu, aby Ci pomóc, a otwarta rozmowa o Twoich dolegliwościach to pierwszy krok ku lepszemu zdrowiu.