Fizjoterapia w ciąży
Dlaczego w ciąży warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, pełen radości i oczekiwania. Jednakże, wiąże się również z różnymi dolegliwościami fizycznymi, z którymi mogą zmagać się przyszłe mamy. W takich przypadkach fizjoterapia uroginekologiczna może okazać się nieocenionym wsparciem, zapewniając komfort i poprawiając jakość życia.
Cele fizjoterapii uroginekologicznej w ciąży:
- Zapobieganie i łagodzenie dolegliwości: Poprzez odpowiednie ćwiczenia oraz techniki terapeutyczne, fizjoterapia uroginekologiczna pomagają w zapobieganiu i redukowaniu problemów takich jak bóle kręgosłupa, nietrzymanie moczu czy dyskomfort w obrębie miednicy.
- Poprawa stabilności mięśniowej: Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy oraz mięśnie stabilizujące kręgosłup mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, zapobieganiu występowaniu dolegliwości bólowych, czy w przygotowaniu ciała do szybszego powrotu do formy po porodzie.
- Przygotowanie do porodu: Poprzez odpowiedni trening mięśni dna miednicy, masaż krocza oraz techniki oddechowe, fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc kobietom w przygotowaniu się do porodu, co może wpłynąć pozytywnie na przebieg samego procesu oraz skrócenie okresu rekonwalescencji po porodzie.
Z jakimi problemami warto zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży?
- Bóle kręgosłupa: poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, techniki manualne, czy kinesiotaping fizjoterapia uroginekologiczna może znacząco zmniejszyć bądź całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowe, które często towarzyszą przyszłym mamom, zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży.
- Wzmożone napięcie mięśniowe: Wzrost masy ciała i zmiany hormonalne w ciąży mogą prowadzić do napięcia mięśniowego, szczególnie w okolicy pleców, szyi i barków, krocza czy bioder. Poprzez wykorzystanie masażu leczniczego oraz ćwiczeń rozciągających, fizjoterapia uroginekologiczna może złagodzić to napięcie i poprawić zakres ruchu w stawach.
- Obrzęki: Występujące obrzęki w ciąży mogą być spowodowane zatrzymywaniem się płynów w organizmie. Fizjoterapia uroginekologiczna dzięki zastosowaniu technik drenażu limfatycznego, oraz kinesiotapingu przeciwobrzękowego, może pomóc w redukcji obrzęków i poprawie krążenia limfatycznego.
- Bóle spojenia łonowego– są to bóle zlokalizowane z przodu miednicy, często promieniują do pachwin oraz/lub do krocza. Zwykle uniemożliwiają ruchy takie jak: obracanie z boku na bok, stanie na jednej nodze (np. zakładając skarpetki) czy chodzenie. Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc w tych dolegliwościach, poprzez zastosowanie terapii w obrębie miednicy oraz jej więzadeł, kinesiotapingu i nauki ćwiczeń wzmacniających mięśnie pośladkowe oraz brzucha, dzięki czemu efekty terapii będą utrzymywały się jeszcze dłużej.
- Bóle w okolicy krocza: Niektóre kobiety mogą doświadczać napięcia mięśniowego w okolicy dna miednicy, co może prowadzić do dyskomfortu i bólu, np. podczas siedzenia czy chodzenia. Poprzez terapię dna miednicy, odpowiednie pozycje odciążające miednicę oraz naukę masażu krocza, można wpłynąć na znaczące zmniejszenie dolegliwości.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży?
Jeżeli doświadczasz wyżej wymienionych problemów w trakcie trwania ciąży, zgłoś się czym prędzej.
Jeśli zaś nie masz większych dolegliwości, jednak chciałabyś zadbać o siebie profilaktycznie, w tym ważnym okresie swojego życia, to umów się na początku II trymestru. Ocenię jak pracuje Twoje ciało, dostaniesz zalecenia do domu dotyczące prawidłowych nawyków toaletowych oraz jak prawidłowo wykonywać czynności dnia codziennego. Dobiorę Ci również ćwiczenia wskazane w danym okresie trwania ciąży.
Jeżeli zależy Ci na samym przygotowaniu dna miednicy do porodu – możesz przyjść w 34 t.c. na naukę masażu krocza.
Podsumowanie
Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży może znacząco poprawić komfort funkcjonowania kobiety. Dodatkowo wspomoże przyszłą mamę w przygotowaniu do porodu, jak i zadba o bezpieczniejszy i szybszy powrót do formy po porodzie. Podczas wizyty zyskuje się większą świadomość swojego ciała, jak i problemów, które mogą pojawić się po porodzie, dzięki czemu będziemy w stanie szybciej zareagować i zadbać o swoje zdrowie, aby móc w pełni cieszyć się z macierzyństwa.